Ortodoncja
Leczenie wad zgryzu dotyczy nie tylko pacjentów młodych, ale również dorosłych.
Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym. Czas leczenia zależy od sytuacji wyjściowej, ale również od regularnego odbywania wizyt kontrolnych i dyscypliny przy noszeniu elementów wspomagających leczenie.
Obecnie większość ludzi ma zaburzenia zgryzu. Niestety tylko część z nich poddaje się leczeniu. Najczęściej kierują się względami estetycznymi, ale bardzo ważna jest również funkcja zgryzu. NIELECZONA wada może spowodować nieodwracalne zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, z dolegliwościami bólowymi włącznie, zaś stłoczone zęby często są przyczyną próchnicy na powierzchniach stycznych. To tylko część z powodów, dla których warto jest zadbać o prawidłowe ustawienie zębów względem siebie.
LECZENIE APARATAMI RUCHOMYMI
Stosowane jest w przypadku dzieci, u których narząd żucia cały czas się rozwija, tzn. szczęka i żuchwa cały czas jeszcze rosną. Są to aparaty w postaci akrylowej płytki (w wybranym przez dziecko kolorze) ze specjalnymi metalowymi klamrami, które utrzymują cały aparat na zębach. Powinny być noszone przez kilka/kilkanaście godzin dziennie.
LECZENIE APARATAMI STAŁYMI
Stosowane jest u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Aparat składa się z: zamków naklejanych na zęby przy użyciu specjalnego kleju; łuku – w postaci drutu przymocowanego do zamków, który wywiera siłę na poszczególne zęby i przesuwa je na odpowiednie miejsce.
SZYNY RELAKSACYJNE
Długotrwały stres może powodować zaciskanie lub zgrzytanie zębami, które może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń lub otarć, szczególnie w odcinkach przednich. Może pojawić się również ból w stawie skroniowo-żuchwowym. W takich przypadkach metodą leczenia są szyny relaksacyjne, które noszone nocą, odciążają zmęczone stawy.